SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

Seçim Güvenliği Toplantısı Yapıldı (2019)

Seçim Güvenliği Toplantısı Yapıldı (2019)
Bu haber 11 Şubat 2019 - 3:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimi’nin, Ordu’da huzur ve güven ortamında geçmesi için alınacak tedbirlerin ve yapılacak çalışmaların görüşüldüğü “Seçim Güvenliği Toplantısı” yapıldı.

Vali Seddar Yavuz başkanlığında, Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcıları Ekrem Ballı, Adem Öztürk, Bayram Gale, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Mehmet Balcı, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, güvenlik birimlerinin yetkilileri katıldı.

Toplantıda, Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin Ordu’da huzur, güven ortamında sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrasına yönelik alınması gereken tedbirler görüşüldü.

Vali Seddar Yavuz toplantıda yaptığı konuşmada, “Valilik olarak en önemli görevimiz vatandaşımızın hür iradesinin sandığa yansımasını sağlamak” diye konuştu.

Vali Yavuz, seçimlerin, Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan kararlar ve emirler doğrultusunda gerçekleştirilen bir demokrasi şöleni olduğunu belirterek, görevlerinin seçim güvenliği için etkin kararlar alarak, herhangi bir asayiş sorununa yol açmamak olduğunu söyledi.

Demokrasi şölenine gölge düşürebilecek bir yaklaşımın ve davranışın kabul edilemeyeceğini belirten Vali Seddar Yavuz, seçim süreci içinde siyasi faaliyetlerin gerçekleşmesi konusunda arzu edilen demokratik ortamın sağlanması hususunda mülki makamların yardımcı olması gerektiğini ifade etti.

Vali Yavuz, “Seçimle ilgili kanunların, Yüksek Seçim Kurulu ile il ve ilçe seçim kurullarının almış olduğu kararlarda, bizleri ilgilendiren hususlar titizlikle yerine getirilecektir. Ayrıca, seçim kurullarının mülki makamlardan olabilecek talepleri de bütün imkânlar seferber edilmek suretiyle karşılanacak ve yardımcı olunacaktır” diye konuştu.

“Ordu’da 581 Bin 356 Seçmen, 2.174 Sandıkta Oy Kullanacak”

Vali Seddar Yavuz konuşmasının devamında Ordu’da oy kullanacak seçmen sayısı hakkında da bilgi vererek, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi’nde 581 bin 356 seçmenin oy kullanacağını söyledi.

Seçimlerin, Ordu’da 1.253 binaya konulacak toplam 2 bin 174 sandıkta gerçekleştirileceğini ifade eden Vali Seddar Yavuz, bunların 12’sinin seyyar sandık olduğunu belirtti.

“Ordu’da, 2018 Yılı Seçim Dönemine Göre 23.347 Seçmen Artışı Oldu”

Ordu’da seçmen sayısında 2018 yılı seçim dönemine göre 23 bin 347 seçmen artışı olduğuna dikkat çeken Vali Seddar Yavuz, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Aziz Türk Milletimiz, seçim yapmak konusunda dünyadaki en gelişmiş demokrasilere örnek olabilecek bir seçim performansına, demokratik olgunluğa ulaşmış bulunuyor. Bu vesileyle Aziz milletimize minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek istiyoruz. Demokratik hayata geçtikten sonra seçimin sıhhatine yönelik olarak birkaç seçim dışında herhangi bir usulsüz seçim yapıldığına dair iddia dahi olmamıştır. Dolayısıyla bu durum, demokrasimizin gelmiş olduğu yeri göstermesi bakımından oldukça anlamlı ve memnuniyet vericidir” diye konuştu.

“Seçim Güvenliğine Yönelik Önleyici Tedbirleri Alacağız”

Seçimle ilgili alınacak tedbirlere de değinen Vali Yavuz, şunları kaydetti: “İlçelerimizde, Seçim Koordinasyon Merkezleri kaymakamlarımız başkanlığında teşekkül ettirilecek, meydana gelebilecek her olay anında ilimizde oluşturulacak İl Seçim Koordinasyon Merkezlerine bildirilecektir. Bu anlamda özellikle emniyet ve jandarma birimlerimizin dikkatli, duyarlı ve titiz davranmasını ve meydana gelen olayları süratle bildirmesini bekliyoruz. Mülki makamların en önemli görevi önleyici kolluktur. Önemli olan olayın meydana gelmesini engellemektir. Dolayısıyla istihbarı çalışmalara ağırlık verilmesi, toplumun her kesimiyle diyalog içinde bulunulması, siyasi parti yöneticileriyle temas içinde bulunulması önemlidir. Meydana gelebilecek ya da gelmesi muhtemel olayların önceden haberdar olunarak önlenmesi hususunda da özellikle başta kaymakamlarımız olmak üzere emniyet ve jandarma birimlerimiz dikkatli ve titiz bir çalışma içerisinde olacaklarına gönülden inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Ordu’nun İnsanının Eşsiz Nezaketi ve Zarafeti, Demokrasiye ve Türkiye Cumhuriyetine Gönülden Bağlılığı, Her Türlü Takdirin Üzerindedir”

Şu ana kadar yapılan seçimlerde Ordu genelinde ciddi bir olayın meydana gelmediğinin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Vali yavuz, “Şimdiden Mahalli İdareler Genel Seçimi’nin başta gözbebeğimiz Türkiye’mize, Aziz Milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ordu Valiliği olarak, tüm birimlerimizle birlikte seçime hazır olduğumuzu, seçimin demokratik bir ortamda ve güven içerisinde gerçekleşmesi hususunda gerekli her türlü çalışmayı planladığımızı ve yapmakta olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Ordu’nun insanının eşsiz nezaketi ve zarafeti, demokrasiye ve Türkiye Cumhuriyetine gönülden bağlılığı her türlü takdirin üzerindedir. İnanıyorum ki, Ordu insanı 31 Mart yerel seçimlerinde de aynı nezaketi aynı zarafeti ve demokrasiye olan inancını bir kez daha gösterecektir. Bundan hiç bir kuşku duymuyoruz. O yüzden sevgili Ordulular merak etmeyin, Ordu Valiliği olarak İçişleri Bakanlığımızın ve diğer devlet kurumlarımızın emir ve talimatları doğrultusunda seçimin güvenliği ile ilgili her türlü tedbiri almış bulunuyoruz. Sizlerden beklentimiz; Ordu’nun geçmişine, bugününe ve yarınına yakışır şekilde nezaket, zarafet ve demokratik olgunluk içerisinde seçim sürecinin yaşanmasıdır” şeklinde konuştu.

Vali Seddar Yavuz’un konuşmasının ardından, İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hüseyin Arslan tarafından bir sunum yapılarak, seçim mevzuatı, seçim takvimi, afiş ve pankart asılma şartları, propaganda amaçlı yayın ve malzeme dağıtımı, stant kurma şartları, basın-iletişim ve internet yoluyla yapılacak propaganda koşulları, açılacak seçim büroları hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER