SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

Yangın Kapısı Kullanımı

Yangın Kapısı Kullanımı
Bu haber 18 Ocak 2017 - 17:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

               Yangın çıkması durumunda binaların güvenli ve seri bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan yapı elemanına ” yangın kapısı ” denir. Yangın kapılarının kullanımı insanlar açısından hayati değer taşımaktadır. Birçok yangın felaketinde, yangın kapılarının kullanımı ile can kaybı engellenmiştir.

               Yangın kapıları, sadece yangın esnasında kullanılmak üzere uygulanır. Genellikle dışarıdan kapalıdır ve sadece bina içerisinden kullanıma açıktır. Hastane, okul, yurt, kamu binaları gibi birçok toplu kullanım yapıları için zorunlu tutulmaktadır. ” Yangın kapısı ” kullanılmayan bu tarz binalar için yaptırımlar uygulanmaktadır.

               Yangın kapılarının imalatında ısıya en iyi şekilde dayanabilen yalıtım malzemeleri kullanılır. Çelik ya da alüminyum içerisine uygulanan bu malzemeler sayesinde, 1 saatten 3 saate kadar uzun bir süre kapılar dayanıklılık gösterir. Bu süreler de binaların boşaltılması için fazlasıyla yetecektir. Diğer kapı türlerine göre daha ağır ve daha geniş ölçülere sahip olan yangın kapılarının zaman açısından kazanç sağladığı görülmektedir. Yangın kapılarının nasıl kullanılması gerektiği ve önemi konusunda toplumdaki her birey bilinçlendirilmelidir. Böylelikle kapının gereksiz kullanımı da engellenmiş olacaktır.

               ” Yangın kapısı ” imalatının farklı renklerle üretilebilmesi, iç mekan tasarımına da uyum sağlanabilmesini beraberinde getirir. İşlevsel özelliklerinin ön planda olduğu bu yapı elemanı için en iyi malzemelerin kullanılması, yangın esnasındaki performansı ile direkt ilişkili olacaktır. Farklı kalitelerde olan yangın kapılarında iyi olanları ayırt etmek en doğrusudur. Bu nedenle üretim, planlama ve uygulama aşamalarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER