SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

36. İl Müftüleri İstişare Toplantısı, Ordu’da Başladı

36. İl Müftüleri İstişare Toplantısı, Ordu’da Başladı
Bu haber 03 Mayıs 2019 - 2:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyanet İşleri Bakanlığınca 36’ncısı düzenlenen “İl Müftüleri İstişare Toplantısı”, Ordu’da başladı.
Fatsa ilçesinde bulunan Yalçın Hotel’de başlayan “36. İl Müftüleri İstişare Toplantısı”na, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Eşi Seher Erbaş, Vali Seddar Yavuz, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Vali Yardımcısı Ahmet Arık, Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin, bazı ilahiyat fakültelerinin dekanları, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ile 81 İl Müftüsü ile bayan vaizler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Ünye Döşemedibi Camii İmam-Hatibi Süleyman Şimşek Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu. Program, Diyanet İşleri Başkanlığını son dönemlerde yaptığı çalışma ve faaliyetleri yansıtan sinevizyon gösterisi ile devam etti.
“36. İl Müftüleri İstişare Toplantısı”nın açılış programında bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi Ramazan arefesinde oldukça önemli hususlarda istişare ve müzakerelerde bulunmak üzere bir aradayız. Ramazan ayı, her türlü iyilik ve güzelliği; hayır ve bereketi bünyesinde barındıran kutlu bir mevsimdir. Sahuruyla, iftarıyla, teravihiyle, teheccütüyle, mukabelesiyle, itikâfıyla, Kadir Gecesiyle, fıtır sadakasıyla, dualarıyla, tevbe-istiğfarlarıyla, zikir ve niyazlarıyla ve daha birçok feyiz ve bereketiyle, bizler için büyük bir nimet ve Allah’ın yeryüzüne rahmetinin açık bir tecellisidir. Ramazan, dünyanın baş döndürücü kuşatması altında daralan ruhlarımızı teskin etmek, bunalan gönüllerimize inşirah vermek, kulluk yönündeki istikametimizi tahkim etmek için eşsiz bir fırsattır. Her Ramazan ayında yüce dinimiz İslam’ın hayat veren ilkelerinden birini tema yaparak gündeme taşıyoruz. Bu yıl “Kardeşini Unutma Beklenen Sensin” – “Kardeşliğimiz Zekâtla Bereketlensin” sloganıyla, zekât ibadetini gündem yapıyoruz” diye konuştu.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ”Her şeyin çok hızlı değiştiği bir zamanda, adeta bir hız çağında yaşadığımızı hepimiz biliyoruz. Nesiller algıları, ilgileri ve tasavvurları ile çok hızlı değişiyor. Bu çerçevede yeni nesli anlamak, tanımak zorundayız. Yeni neslin, din, ahlak, hukuk, toplum ve değerlerle ilişkisini ve bu eksende onları etkileyen faktörleri ciddi şekilde analiz etmek zorundayız. Aileden başlayan ahlâk eğitimi, sorumluluk ve sorumluluk şuuru, kitap sevgisi, sağlıklı arkadaş ve dost çevresi gibi alanları yeniden tahkim etmek zorundayız. Bizim doldurmadığımız alanların başkaları tarafından doldurulacağı muhakkaktır. Bizim önemsemediğimiz, dokunamadığımız nesillerin kalbi ve gündemi başkaları tarafından doldurulacak ama bu bazen felaketlere sebep olacaktır. Dahası eğer bir inancı, meseleyi, davayı doğru olarak neslimize tanıtmaz isek, onları ve değerleri birileri istismar edecektir. Elbette bu ülkenin bütün gençleri bizimdir. Kıyafeti, düşüncesi, hayat tarzı ne olursa olsun tek bir gencimizi dahi ihmal edemeyiz. Bütün gençlerimiz bizim için aynı derecede değerli ve önemlidir. Çalışmalarımızı, planlarımızı bütün bir nesli kuşatacak şekilde genişletmek durumundayız” dedi ve üç gün sürecek müzakerelerden söz konusu alanlara yönelik ufuk açacak önemli sonuçlar ortaya çıkması temennisinde bulundu.
Vali Seddar Yavuz da açılış programında bir konuşma yaparak, “Karadeniz’in incisi Ordu’da sizleri görmekten, ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade ediyor, hepinize en derin sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ordu, Karadeniz’in incisi, türkülere konu olmuş, dereleri, şelaleleri, yaylaları ve yeşilin her tonunun maviyle kucaklaştığı, gerçekten mükemmel bir şehir. Aşk ve tutkuyla bağlanabilecek kadar güzel, zarafetli insanları ile birlikte de misafirperver bir şehir. Bu şehrin iki yıldır Valiliğini yapmış olmaktan da ayrı bir mutluluk ve gurur duyuyorum” dedi.
“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde büyük ve sessiz bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu devrim, sadece ekonomik alanda olmayıp, kültürel ve manevi dünyamızda da gerçekleşmiştir. Bu ekonomik kalkınma ve gelişme, aynı zamanda manevi dünyamıza da etki etmiştir. Bugün birçok konuyu, hep beraber oturup konuşabiliyoruz. Daha özgür, daha demokratik bir ülkede yaşıyoruz” diyen Vali Yavuz, ”Bizim ilahi kelimetullah diye bir davamız var. Bu davamız dün vardı, bugün de var, yarın da olacaktır. Bu davamıza sahip çıkabilmemiz, elbette sizlerin manevi dünyamıza yapacağınız katkılarla çokta doğru orantılıdır. Türkiye’nin bana göre en yaygın teşkilatı Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatıdır. Ordu, çok sayıda din adamı yetiştirebilmiş, hafızlık müessesesinin çok iyi oturduğu, hangi camiye gitsem ruhumu, gönlümü okşayan Kur’an sedalarının olduğu bir şehirdir aynı zamanda. Diyanet İşleri Başkanımız da Ordu’muzun yetiştirdiği çok özel bir insan, biz de kendisiyle gurur duyuyoruz. Bir kez daha bu organizasyonun ilimizde yapılmasını sağlayan çok kıymetli Diyanet İşleri Başkanımıza teşekkür ediyorum. İstişare toplantısının başarılı geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
36. İl Müftüleri İstişare Toplantısının Ordu’da düzenlenmesinden dolayı mutlu olduğunu söyleyen İl Müftüsü Mürsel Öztürk, ”Toplantımızda yapılacak olan çalışmaların ve alınacak olan kararların diyanet camiamıza, milletimize, gönül coğrafyamıza hayırlar getirmesini cenabı haktan niyaz ediyorum. Mübarek ramazan ayı arifesinde yapılacak bu çalışmanın milletimizin birliğine, dirliğine ve kardeşliğine katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.
Açılış programında, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu ve Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da birer konuşma yaparak, istişare toplantılarının amacı, içeriği ve sağladığı faydalar hakkında bilgiler verdiler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA