SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

Hamsi sezonu bitiyor

Hamsi sezonu bitiyor
Bu haber 22 Şubat 2017 - 0:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kış mevsiminin vazgeçilmez lezzetlerinden olan hamsinin yanına yaklaşılmıyor. Hava şartları nedeni ile uzun zamandır avlanmaya çıkılmaması eldeki balık stoklarını daha da kıymetli hale getirdi. Balık tezgahlarının vazgeçilmez ürünü hamsi gün geçtikçe daha pahalı olmaya başlıyor. Karadeniz bölgesinde 20 liradan alıcıya çıkan hamsinin bu fiyatı vatandaşı tereddütte bırakıyor. Balıkçı tezgahlarında 20 liradan sergilenen hamsi hava şartları nedeni ile bir süre daha bu fiyattan satılacağa benziyor.

Perşembeli balıkçılar Tarık Arslantürk ile Furkan Arslantürk, balıkçı tezgahlarının son durumu ile ilgili bilgiler verdi. Olumsuz hava şartları nedeni ile uzun süredir avlanmaya çıkılmadığını ve bu yüzden de yeni ürünlerin tezgahlara gelemediğini belirten balıkçılar, balık fiyatlarındaki artışı ürün azlığına bağlıyor. İç piyasada çok fazla hamsi ve palamut tüketilmesinin de durumu etkilediğini belirten satıcılar, avlanmaya çıkılmadığı sürece fiyatların bu seviyelerde olacağının sinyalini veriyor. Balık çeşitlerinin tezgahlarda azalmasının fiyatları yükselişe geçirdiğini belirten balıkçılar, fiyatlar yüksek olmasına rağmen vatandaşların yine de balıktan vazgeçmediğini, kışın en sağlıklı ürünü olduğu için sofralarda yer aldığını söylüyor.

İki çeşit hamsi satılıyor

Balıkçı Furkan Arslantürk, tezgahlarda iki çeşit hamsi satıldığını ifade ederek, fiyat artışını hamsi avcılığının sona yaklaşmasına bağladı. Balıkçı Arslantürk, “Şu an da tezgahımızda Giresun sularında avlanmış seçilmiş ve karışık olmak üzere iki çeşit hamsi satıyoruz. Seçilmiş hamsimizin kilosunu 20 liradan, karışık olan hamsimizin kilosunu ise 15 liradan satıyoruz. Kasa olarak sattığımız hamsiler ise 150 lira ile 200 lira arasındadır. Hem hava şartlarından hem bir hafta boyunca denize çıkılamamasından hem de artık sezonun sonu yaklaşıldığından fiyatlar yükseldi. Yerli istavrit şu anda 20 liraya çıkmış durumda. Samsun’dan gelen barbun 25 lira ile 30 lira arasında satılıyor. Ünye’den, Kumbaşı’ndan, Terme’den gelen tirsi 15 liradan satılıyor.  Fiyatların diğer zamanlardan farklı olmasının sebeplerinin başında mevsim şartlarından artık takımlar yavaş yavaş limanlara bağlanıyor. Avcılık sona eriyor. Bu hamsi için geçerli. Diğer balıklar havaların düzelmesiyle normale dönecektir. Beklentimiz bu yönde.” diye konuştu.

Mezgit de 5 lira arttı

Bir diğer balıkçı Tarık Arslan Türk ise mezgidin 5 lira arttığını ifade ederek, “Bilindiği üzere mevsim kış avcılık çok yapılamıyor. Şu an tezgâhta bulunan bu yörenin mezgidinin kilosunu 15 liradan veriyoruz. Bu mezgit normal şartlarda 10 liraya satılıyor. Az çıktığı için fiyatı 5 lira arttı. Elimizden geldiği kadar tezgâhımızı açık tutmaya çalışıyoruz. Zaman zaman kültür balıklarını da satıyoruz. Şu an tezgahta bulunan levrek 22 TL,  somonu 15 ile 17 lira arasında satıyoruz. Bizim müşterimiz tezgahımızı balık olsa da olmasa da açık görmek istiyor. Biz de elimizden geldiği kadar az da olsa mevcut çeşitlimizle müşterilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi.  ARİF KALAFAT-ÖZEL HABER

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER