SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

BÜYÜKŞEHİRDEN VEFA ÖRNEĞİ

Ordu’nun Ünye ilçesinde bulunan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi ile İslam alimlerine ait 7 mezar yenileniyor.

BÜYÜKŞEHİRDEN VEFA ÖRNEĞİ
Bu haber 26 Aralık 2020 - 0:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BÜYÜKŞEHİRDEN VEFA ÖRNEĞİ

Ordu’nun Ünye ilçesinde bulunan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi ile İslam alimlerine ait 7 mezar yenileniyor.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmalar kapsamında, mezarlar Ünye taşıyla yenilenecek. Kabristanlığa giden yol ve çevre duvarlarını da onaracak olan ekipler, kabristanlığa giriş tagı çalışması da yapacak.

 

MEZARLAR ÜNYE TAŞI İLE YENİLENECEK

Çalışmalar kapsamında Ortayılmaz Mahallesi Çakırtepe Türbe kabristanlığında bulunan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi’nin yanı sıra Ünye Tekkirazlı Şeyh Hacı Musa Kazım Efendi, Müderris Taslızade Mehmet Rüştü Efendi, Osman Enginar Efendi, Özalp Zade Alleme Hacer Hoca, Saray Camii İmam Hatibi İsmail Efendi, Kumandan Hafız Abdullah Efendi ve Tokatlı- Zade Hacı İbrahim Hoca’nın mezarlarını Ünye taşı ile yeniden inşa edilerek koruma altına alınacak.

 

ŞEYH’ÜL MÜDERRİSİN TASLIZADE HACI YUSUF BAHRİ EFENDİ KİMDİR?

Aslen Yemenli olan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi Osmanlı Devleti padişahlarından Sultan II. Abdülhamid Han’ın kadim dostu, Karadeniz’in halifesi ve bölgesinin manevi mimari olarak biliniyor. Hocaları tarafından “denizler kadar derin” bir ilme sahip olduğundan kendisine “Bahri” mahlası verildi. Yusuf Bahri Efendi gayretleri sayesinde medrese sayısı 13’e İslami tedrisat yapan okullar da 102’ye ulaşmıştı. 1839 yılında dünyaya gelen Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi 1922 yılında vefat etti. Kabri kendi isteği üzerine Ortayılmazlar Mahallesi türbe kabristanlığına defnedildi.

 

Burdur escort

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER