SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

TMGD açılımı nedir?

TMGD açılımı nedir?
Bu haber 26 Eylül 2019 - 13:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TMGD olarak kısaltılan ve çoğunlukla bu isimle karşımıza çıkan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı nedir? Bu danışmanlığı meslek olarak seçebilmek için neler gereklidir?

Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik’te belirtildiği üzere TMGD olan kişiler tehlikeli madde taşımacılığı yapan işletmeleri denetler. Bu maddelerin nakliyesinden paketlemesine, doldurmasından taşınmasına kadar her adımında etkin rol oynar. Yönetmeliğe uygun çalışmanın yapıldığından emin olur. Bu sebeple bu alanlarda çalışan tüm firmaların uzman bir TMGD ile çalışması, böyle bir danışmanı işletmesinden istihdam etmesi zorunludur.

TMGD’NİN GÖREVLERİ NELERDİR?

  • Taşınacak tehlikeli maddelerin uluslararası yönetmenliklerle belirlenen kaidelere uygun bir şekilde gönderileceği yere ulaştırılmasını denetler.
  • TMGD, işletmenin uyması gereken tüm anlaşma ve sözleşmeleri, tehlikeli madde taşımak için alınması gereken ADR, RID, IMGD gibi sertifikaları ve hükümleri çalıştığı kuruma anlatmak, bunlarla ilgili önerlerde bulunmak zorundadır.
  • Taşınması yapılacak tüm tehlikeli maddeleri TMGD bilmeli, öncesinde bu maddelerin taşınabilmesi için yeterli sertifikalara sahip olup olmadığını, prosödüre uygunluğunu teyit eder.
  • TMGD’nin bir diğer görevi de, tehlikeli maddelerin taşınacağı araçların seçiminde ve satın alımında fikirlerini belirtmesi, yardımcı olması gerekmektedir.
  • Olası bir kriz durumunda TMGD, süreci doğru bir şekilde yönetmek zorundadır. Örneğin tehlikeli maddenin taşınması, nakliyesi, yüklenmesi gibi aşamalarda yaşanabilecek herhangi bir durumda takip edilecek yol haritasını belirler. Gerekiyorsa çalışanlara belli aralıklarda tatbikat yaptırır.
  • Yaşanabilecek kaza ve hataların tekrarlanmaması için tedbirlerin alınması da TMGD’nin görevlerindendir.
  • Tehlikeli maddenin taşınmasından önce, bu maddenin türüne uygun bir şekilde belirlenen gerekli tüm belgelerin, güvenlik araçlarının araçta hazır bir şekilde olmasını sağlamak…
  • Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) olarak görev yapan kişiler, tam zamanlı olarak çalıştıkları firma ile birlikte bu firmanın şubeleri ya da temsilcilikleri dahil olmak üzere en fazla beş işletmede danışman olarak görev yapabilirler. Buna göre danışman, farklı bir şirkette kısmi zamanlı da olsa bireysel görevlerde bulunamaz.
  • TMGD olarak görev yapan kişiler; sağlık kuruluşlarında, şahıs firmalarında, temizlik ve özel güvenlik işletmelerinde, dernek, vakıf ya da meslek odalarında yetkilendirilip göreve başlayamazlar.
  • Uluslararası anlaşma ve yönetmeliklerce belge alması zorunlu olan tehlikeli maddesi listesinde bulunan maddeler arasında; patlayıcı madde ve parçalar, zehirli ve bulaşıcılığı olan maddeler, radyoaktif malzemeler yer almaktadır.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER