SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

Memleketinize dönün

Memleketinize dönün
Bu haber 19 Haziran 2017 - 1:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ordu Büyükşehir Belediyesinin 19 ilçede verdiği iftar programları devam ediyor. Gürgentepe ilçesinde gerçekleştirilen programa katılan Başkan Enver Yılmaz, iftar öncesinde yaptığı konuşmada Gürgentepe’nin geçmişte yaşadığı birçok sorundan artık kurtulduğunu söyleyerek, “Gürgentepe denildiğinde, aklımıza belli sorunları yıllardır çözülememiş, kamu yatırımları en az yansımış, suyu ve yoluyla ihmal edilmiş bir ilçe aklımıza gelirdi. Bu bakış açısı, ilimizin Büyükşehir olmasıyla birlikte sona erdi” dedi.

“Su sorunu bitiyor”

Başkan Yılmaz konuşmasında, Gürgentepe ilçesinde hayata geçirilen yatırımlarla ilgili bilgi vererek, “Büyükşehir süreciyle birlikte ilçelerimizde önemli gelişmeler kaydedildi. Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı proje ve yatırımlar geride bırakılan 3 yılda ilçelerimizde kendini göstermeye başladı. Örneğin, 3 yılda 1 milyon 400 bin TL su parası tahsil ettiğimiz Gürgentepe ilçemizde yine 3 yılık süreçte 20 milyon TL’lik su yatırımı gerçekleştirdik yani tahsilatın 13-14 katı yatırım yaptık. Bunun içerisinde 4 içme suyu deposu, 49 km içme suyu hattı, 2 su alma yapısı ve 1 atık su arıtma tesisi bulunuyor. 2017 yılında ise 74 bin m içme suyu hattı, 2 su alma yapısı ve 5 bin 300 m kanalizasyon hattı yapıyoruz” diye konuştu.

“39 milyon TL’lik yatırım yaptık”

“Gürgentepe denildiğinde aklımıza belli sorunları yıllardır çözülememiş, kamu yatırımları en az yansımış, suyu ve yoluyla ihmal edilmiş bir ilçe aklımıza gelirdi” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Enver Yılmaz, “Bu mağduriyet ilimizin Büyükşehir süreci gerçekleşene kadar devam etti. 30 Mart 2014 tarihine kadar ilçe belediyelerinin birçoğu genel bütçeden gelen parayla ancak çalışanlarının maaşlarını karşılayabilirdi. Gürgentepe ilçemize ulaşımda 13,3 km asfalt yol yaptık. Bu yıl içerisinde ise 23,5 km daha asfalt yol inşa edeceğiz. Gürgentepe Kent Meydanımızı tamamladık. Şimdi de ilçemizde Kültür Merkezi Projesi’ni hayata geçiriyoruz. Büyükşehir olmadan önce Gürgentepe ilçemiz için genel bütçeden 900 bin TL ödenek gelirken Büyükşehir Belediyesi olarak biz, 3 yılda tam 39 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik. İnşallah bundan sonra da yatırımlarımız artarak devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Yol sorunu da bitiyor”

Ordu – Ulubey – Gürgentepe – Gölköy yoluyla ilgili de bilgi veren Başkan Yılmaz, “Gürgentepe denildiğinde aklımıza gelen yatırımlardan biri de Ordu – Ulubey – Gürgentepe – Gölköy yolu. Ulubey’den Sayacabaşı’na kadar olan 15 km’lik bölümün ihalesini alan firma, yolun 6 km’sini bu yıl bitireceğini ve kalan kısmını ise 2018 yılının Haziran ayında bitirmeyi taahhüt etti.  Sayacabaşı’ndan Gölköy’e kadar olan güzergâhın ise ihalesi yapıldı. Bu ihaleyi alan firma da Türkiye’nin güçlü firmalarından biridir. Bu yolla ilgili de karayolları tarafından bize ‘2019 yılı itibarıyla Gölköy-Ordu arasındaki yolu vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız’ denildi. Burada bize düşen biraz sabretmek ve kamulaştırma işlemlerini halletmek. Bu bölgemizin insanı yol için yer verme konusunda çok duyarlı. Binlerce hissedarı olan bu yolda şu ana kadar muvafakat vermeyen ve sorun çıkaran kimse olmadı. Ulaşım sorununu giderdiğimizde bölge insanımız, artık il merkezimize yolun konforu ile gönül rahatlığıyla gelebilecek” dedi.

“Gerçek nüfusumuz bu değil”

Diğer ilçelerde olduğu gibi Gürgentepe’de de nüfusun gerçek rakamları göstermediğine vurgu yapan Başkan Enver Yılmaz, “Bugün itibarıyla nüfusu 14 bini gösteren Gürgentepe ilçemizin gerçek nüfusu yaz aylarında 30 bini buluyor. Büyükşehir Belediyesi olarak, genel bütçeden 14 bin kişi karşılığında gelen parayla 30 bin kişiye hizmet veriyoruz.  Daha fazla yatırım yapabilmek için tüm ilçelerimizde söylediğimiz gibi il dışında olan Gürgentepeli vatandaşlarımızın da ikametlerini buraya aldırmasını istiyoruz. Muhtarlarımız başta olmak üzere bu konuda gayret göstermeliyiz” şeklinde konuştu. ORDU OLAY

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER