SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

Ağız ve diş bakım ürünleri

Ağız ve diş bakım ürünleri
Bu haber 02 Ocak 2017 - 3:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diş bakımı ağız sağlığı için oldukça önemlidir. Diş bakımında da önemli olan şey öncelikle doğru bir fırçalama şeklidir. Doğru bir fırçalama içinde en uygunu diş fırçasının doğru seçimidir. Dişlerimiz için uygun olan diş fırçası orta sertlikte bir fırça olmalı ve fırça başı da mümkün olduğunda küçük olmalıdır. Fırça başının küçük olmasının amacı da arka tarafta kalan dişlere ulaşmanın daha kolay olması içindir. Bu nedenle de diş fırçalarken ki oluşan bulantı refleksinin azaldığı görülür.

Ağız ve diş bakım ürünlerinde diş macununu seçerken de flüorür içermesine de dikkat etmemiz gerekmektedir. Bir de her seferinde farklı bir markası olan diş macunu ile dişlerimizi fırçalamakta yanlış bir tercih olacaktır. Aynı macunu kullanmaya devam ettiğimizde dişlerde aşınma olmaz ve dişlerimizin de zarar görmesini engeller.

Dişlerimizi nasıl fırçalamamız gerektiğine gelirsek eğer öncelikle diş fırçasını ıslatmamamız gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Diş fırçasının üzerine mercimek büyüklüğü kadar macun sıkmalı ve yaklaşık 45 derecelik bir açı ile dişetinden dişlere doğru fırçalamamız gerekmektedir. Diş fırçalarken dairesel hareketler yapmaya dikkat etmeli ve dişleri ön yüzlerinden fırçalamaya başlanmalıdır. Devamında ise dişlerin arka yüzlerini de büyük bir titizlikle fırçalamalısınız. Ön dişlerimizin de arka yüzlerini fırçayı dik bir şekilde tutarak temizlemeliyiz. Ardından fırçalama işlemini temiz su ile ağzınızı temizleyerek sonlandırabilirsiniz.

Ağız ve diş bakımı için diş fırçalama işleminizi başarılı bir biçimde gerçekleştirebilmeniz için diş hekiminizin sizlere önerdiği bir sertlikte fırça kullanmanız gerekmektedir. Diş fırçanızı kesinlikle ıslatmadan kullanmalısınız. Ağzınızda ki tükürük ile beraber diş macununun köpürmesi yeterli gelecektir. Diş macununuzu da fırçaya boydan boya sıkmamalısınız. En fazla mercimek büyüklüğü kadar olması yeterlidir. Macun ne kadar çok olursa etkin bir temizleme yapılmasını da engeller. Dişler fırçalanırken de yapmamanız gereken şey sağdan sola yatay yönde hareketlerle fırçalamaktır. Yatay şekilde diş fırçalama diş minesini aşındırmaktadır. Ayrıca diş hassasiyetini arttırır, diş renk değişikliğine sebep olur ve diş etlerinin çekilmesine kadar da ilerler. Bu olaya deniz dalgalarının zaman içerisinde kayayı aşındırması örneğini verebiliriz. Yani yanlış bir şekilde diş fırçasını kullanırsanız vücudumuzun en sert dokusu olan diş minesine de zarar verip aşındırabilirsiniz.

Fırçalama işleminin ardından hepimiz diş fırçasının yeterli temizlemediğini biliriz. Bu aşamada da devreye diş fırçasının erişemediği yerlerde diş ipi kullanmak girmektedir. Bu ara yerler diş ipleriyle özenle temizlenmelidir. Diş ipi kullanırken de diş eti ile diş arasına yerleştirmelisiniz. Bu sırada da diş etlerine zarar vermemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Günümüzde ise artık diş ipi kullanımının daha da kolaylaşması adına farklı mekanizma çeşitleri ile diş ipleri üretilmektedir. Ağız bakımında ki bir diğer aşama da dilin fırçalanmasıdır. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir diğer şey de ağız kokusuna yol açan bakterilerin dilde oluştuğudur. Bu sebeple de dilimizi de fırçalamayı ihmal etmemeliyiz. Dilinizi de normal diş fırçalarıyla fırçalayabileceğiniz gibi özel dil fırçalarıyla da temizleyebilme imkânınız bulunmaktadır. Dil fırçalama işleminde dilin arka bölümünden başlanmalı ve öne doğru kesinlikle bastırmadan süpürme hareketleri ile temizlenmelidir.

Ağız ve diş bakımında kullanabileceğiniz bir diğer malzemelerde bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekir ise başlıcaları; elektrikli diş fırçaları, ara yüz fırçaları, diş ipleri, ağız gargaraları ve spreyleridir. Ağız gargaraları günde iki kez kullanılmalıdır. Plağa karşı 24 saat süre ile tamamen bir koruma sağlamakta ve de nefesinizde de kalıcı ferahlık sağlamaktadır. Ağız gargaraları diş fırçalama aşamasında ulaşılamayan yerlere ulaşmakta birebirdir. Ağzınızda ki plak oluşumunu da azaltmakta nefesinizi tazelemektedir. En iyi sonucu almak için kesinlikle günde iki kez dişlerinizi fırçalama işleminizin sonrasında kullanmalısınız. Gargarayı bardağa dökerek 30 saniye süre boyunca dişlerinizi ve diş etlerinize doğru çalkalayarak tükürmelisiniz. Ağız diş bakım ürünleri itinayla seçilmeli ve kurallarına uygun olarak kullanılmalıdır.

https://www.dermoeczanem.com/agiz-dis-bakimi

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER