SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

ÜRETİCİNİN BEKLENTİSİ BOŞA ÇIKTI!

ÜRETİCİNİN BEKLENTİSİ BOŞA ÇIKTI!
Bu haber 15 Şubat 2017 - 23:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Fındık fiyatlarında yaşanan düşük fiyat, üreticileri tedirgin ediyor. Her gün yeni bir umutla güne başlayan fındık üreticileri, fiyatların artışa geçmemesiyle hayal kırıklığına uğramaya da devam ediyor. Yeni yıl ile birlikte artışa geçen fiyatlarla büyük beklenti içine giren üreticiler, 22 günlük artışın ardından başa dönene fiyatla sarsıldı. Yüksek fiyat umudu tükenen üreticiler devletten son bir hamle beklerken, devletin fındık fiyatlarına sessiz kalması fındık üreticileri tarafından ‘üreticiler sahipsiz’ şeklinde yorumlanıyor.

BU FİYATLARI KABUL ETMİYORUZ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatlarındaki artışı ve düşüşü değerlendirdi. Piyasada maliyetin altında bir fiyat oluştuğunu belirten Arslan Soydan, serbest piyasada oluşan bu fiyatları kabul etmediklerini söyledi. Soydan, yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu: “Fındık yeni yıl ile birlikte artışa geçti. Bu artışla üreticilerimiz umutlanmıştı. Bu üreticilerin çok uzun zamandır beklediği bir artıştı. Üreticilerimiz fındık fiyatlarını sezon başından bu yana kafasında oluşan fiyata doğru çıkacak beklentisi içerisindeyken, fiyat bir anda düşüşe geçti. Bu düşüşe biz bir anlam veremedik. 22 günlük bir artışın ardından fındık fiyatı tekrar başladığı yere döndü. Biz bu fiyatları kabul etmiyoruz. Çünkü maliyetin altında bir fiyat oluştu. Bu fiyatlar üreticilere zarar verir.”

ÜRETİCİLER SÖMÜRÜLÜYOR

Tüccarların ve sanayicilerin üreticileri sömürdüğünü ileri süren Soydan, “Fındık fiyatlarında şu anda ne kadar ucuz alırsak kârdır mantığı ile hareket ediliyor. Serbest piyasa tam olarak bu yönde uygulanıyor. Bazı tüccar ve sanayiciler paralarına para, servetine servet katmak için üreticileri sömürüyor. Serbest piyasada fiyat bu denilerek, üreticinin elinden fındık ucuza alınmaya çalışılıyor. Şu anda serbest piyasa üreticilere zarar veriyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiliyor. Devletimiz bir an önce buna müdahale ederek, tekelleşmeye önlem alınmalıdır. Sayın Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş da yaptığı olumlu açıklamalarla üreticilerin içine su serpmiştir. İnşallah yakın bir zamanda devletimiz beklenen o adımı atacaktır.” dedi.

ÜRETİCİLER SON UMUDUNU BEKLİYOR

Üreticilerin ciddi bir bölümünün elinde fındık bulunduğunu kaydeden Soydan, “Üreticilerimiz şu anda oluşan fiyatlara karşı direnmeye devam ediyor. Bizim tahminimize göre havaların düzelmesiyle fındık fiyatlarında artış yaşanmasını bekliyoruz. Üreticilerimiz artık son umudunu bekliyor. Uzun bir süre direniş göstermeleri onlarında psikolojilerini bozdu. Ümit ediyoruz ki, ya devlet eliyle ya da sektör eliyle fındık fiyatları artar ve üreticiler yeni sezona umutla girer.” diye konuştu. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER-ORDU OLAY

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER