SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

Kariyer Günleri Etkinliğinin Konuğu Oldu

Kariyer Günleri Etkinliğinin Konuğu Oldu
Bu haber 12 Nisan 2018 - 22:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Seddar Yavuz, Ordu Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri” etkinliğinin konuğu oldu.

Programa, İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, Okul Müdürü Birol Erdoğdu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Mülki İdare Amirliği mesleği hakkında öğrencileri bilgilendiren ve tecrübelerini paylaşan Vali Seddar Yavuz, öğrencilere bazı tavsiyelerde de bulundu.

Öğrenciler ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yavuz, genç nesillerin büyük Türk Milleti’nin geleceğini inşa edeceğini ve bin yıllık Türk tarihinin bütün değerlerini özümsemiş, benimsemiş, içselleştirmiş, bunları sadece fikri bazda ifade eden değil, aynı zamanda hayatına uygulayan bir gençlik olarak gördüklerini söyledi.

Ülkenin geleceği olan gençleri en iyi şekilde yetiştirmek için çaba sarf edildiğini ifade eden Vali Yavuz, “Bizim, sizlere daha iyi bir Türkiye’yi, daha gelişmiş, daha müreffeh bir Türkiye’yi, daha çok birbirini seven, kaynaşmış bir ülkeyi teslim edebilmemiz gerekiyor. Bu da elbette sizleri en iyi şekilde hayata hazırlamak ve tercihlerinizi doğru bir şekilde yapabilmekten geçiyor” diyerek, beşeri sermayeyi en iyi şekilde değerlendirmede bazı zaafların olduğuna dikkat çekti.

“Kendinize Gerçekçi Hedefler Koyun”

Konuşmasının devamında öğrencilere kendilerine hedef koymaları tavsiyesinde bulunan Vali Seddar Yavuz şunları söyledi: “Kendinize gerçekçi hedef koymanız gerekiyor. Bunun için öncelikle kendinizi doğru tanımlamanız gerekir. İnsanın kendisini doğru tanımlayarak işe başlaması, en sağlıklı yöntemdir. Bu yöntem, hem mutsuzlukları ve hayal kırıklıklarını ortadan kaldırır, hem de başarının yolunu açar. Belki en çok zorlandığımız alan, kendimizi tarif etmek ve tanımlamaktır. Ben kimim? sorusunu doğru sorabilenler, hayatlarında hep başarılı olmuştur. Bu soruya doğru cevap verebilmek için de, iç sesimizi iyi dinlememiz gerekir. Yani kendimizi tanımlamaya ihtiyacımız var.”

“Kendinizi Hayata İyi Hazırlamanız Gerekir”

Vali Seddar Yavuz, gençlere değerler üzerinden bir hedef oluşturmaları gerektiği uyarısında bulunarak, insanlığa faydalı olmak için meslek seçmelerini söyledi.

Vali Yavuz, “Kişisel gelişimin en önemli özelliklerinden bir tanesi, kendinizi hayata iyi hazırlamanızdır. O yüzden değerlerinizi oluşturmanız gerekir. Değerimizi ne ile oluşturacağız? Aziz Türk milletinin değerleriyle oluşturacağız. Birincisi, biz insanı önceliyoruz. Bizim için insan kıymetlidir. Kim olursa olsun, dünyanın neresinde olursa olsun, insan nerede zulme uğruyorsa, biz Türkler buna hayır deriz. Türk milletinin en önemli özelliği, güçlünün yanında değil, mazlumun yanında yer almasıdır. Paradigma listesinin başına, insanı koymalıyız. Bin yıldır İslam medeniyetinin lideriyiz. Bizim için İslam ve Müslüman önemli. İkinci sıramıza İslam ve Müslümanı yazabilmeliyiz. Üçüncüsü canlı, cansız herkese sevgi nazarı ile bakmalıyız. Paradigma listesinde yer almasının faydalı olacağını düşündüğüm diğer bir husus ise, hak ve adalet kavramdır. Söz konusu hak ise, en sevmediğiniz insanın hakkını teslim etmek, en temel vazifemiz olmalıdır. O yüzden değer yargılarından uzaklaşmış eğitim sistemi, olsa olsa robotlar oluşturur” diye konuştu.

“Son 150 Yıldır Çoraklaşma İçerisindeyiz”

Vali Seddar Yavuz, Türkiye’nin son 150 yılda çoraklaşma içerisinde olduğunu söyledi. Vali Yavuz, teknolojik olarak ilerlerken, insani olarak gerilediğimize dikkat çekerek, gençlere önemli görevler düştüğünün altını çizdi.

Vali Yavuz, gençlerin bu çoraklaşmış insanlığa ışık olmaları gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Medeniyetinize sakın yabancılaşmayın. Bugün yaşadığımız en büyük tehdit ve tehlike, bizim medeniyetimizle olan mesafemizdir. Batı diye diye battık. Batının tek bir bildiği vardır, o’da menfaat ve çıkardır. Ben batıda çıkar dışında bir şey görmedim. İnsan hakları, hukuk dediler, insan hakları ve hukuk da kendileri için vardır. Başka inançları olanlara yoktur. Ama biz bütün insanlık için umut ışığı olmak zorundayız. Biz herkesi yaşatmak üzerine bir sistem kurmalıyız. İşte âleme nizam vermek diye aslında konuştuğumuz, ilahi kelimatullah diye formüle ettiğimiz davamız budur. Bizim bir ilahi kelimatullah davamız vardır. Aziz Türk milletini yüceltme davamız vardır. Bu dava, fethetmek değil, adaleti tesis etmektir. Gözyaşı silmektir. Gözyaşı silmeyen, hakkı, hukuku haykırmayan hiçbir nizam saygıyı hak etmez. O yüzden aziz Türk milletini bugün haklı kılan, son evrensel imparatorluğu bahşeden anlayış budur.”

Vali Seddar Yavuz, Kariyer Günleri etkinliğinde öğrencilerin merak ettikleri soruları da yanıtladı.

Daha sonra okul öğretmenleri ile bir araya gelen Vali Yavuz, öğretmenlerden yaşadıkları sıkıntı, talep ve önerilerini dinledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER