SON DAKİKA

Ordu 52 Haber

Eğitimde dünya gerisine düştük!

Eğitimde dünya gerisine düştük!
Bu haber 19 Haziran 2017 - 1:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim-İş Ordu Şube Başkanı Hikmet Pala, beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Gündüz Pala ve Osman Kaya ile birlikte Ordu Olay Gazetesini, ziyaret etti. Ziyaretinde Uluslar arası Öğrenci Değerlendirme Programı (PİSA) sonuçlarını değerlendiren Başkan Hikmet Pala, yapılan araştırmaya göre Türkiye’nin PİSA sonuçlarında 12 yıl önce aldığı puanların altına düştüğünü söyledi.

Başkan Pala, yaptığı açıklamada; “2002 yılında 15 yaşında PİSA sınavlarına giren öğrencilerin 14 yıl sonra bugün 29 yaşında olduğu gerçeği ortanca yaş ve altındaki nüfusun nitelikli bir şekilde eğitilmediğini ve işgücü piyasalarında yer aldığı düşünüldüğünde ekonomimizin geleceği konusunda da iyimser olmamak gerekir. Eğitimin tüm bileşenlerinin, krizde olan eğitim sistemini büyük bir toplumsal uzlaşı ile yeniden ele alıp, akıl ve bilim temelli bir reformun gerçekleştirilmesi yaşamsal önem taşımaktadır. Bu yapı ile devam edildiği sürece gelecek kuşakların daha da niteliksiz daha da vasıfsız olacağı aşikârdır.” diye konuştu.

Öğretmene yatırım yapılmalı

Açıklamalarının devamında öğretmenlere yatırım yapılması gerektiğini ifade eden Pala, şöyle konuştu: “Eğitime kaynak ayırmak, fiziki alt yapıyı güçlendirmek elbette zorunluluktur. Ancak nitelikli bir eğitimi sunabilmek salt eğitme kaynak ayırmakla doğru orantılı değildir. Eğitime çok para ayırmak eğitimde başarıya götürür mantığı doğru olsa idi Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin eğitimlerinin üst sıralarda olması gerekirdi. Önemli olan ne için ne miktarda kaynağı hangi amaç için ayıracağı ve harcanacağıdır. Eğitimin en önemli öznesi öğretmendir. Öğretmene yatırım yapmayan, öğretmeni maddi ve manevi olarak motive etmeyen eğitim sistemi geride kalmaya mahkûmdur.” ORDU OLAY

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER